Working test Resultat 2018

 Novice stake 26 Augusti Ellinge Game Fair

Domare: Victoria Stanley(UK), Nichola Reynolds (UK),  Jens Palmquist(NP), Lisa Falck(NP) och Anders Larsson(NP)

Antal hundar: 18

1:e vinnare Meadowlark Pro Patria * SE35819/2015// Helena Bäck
2:e vinnare Roekull Olgas Vagabond  * SE42816/2016//Ann-Kristin Nilsson
3:e vinnare Liw’s Gundog Lizzie * SE 38503/2016 // Leif Wilhelmson
4:e vinnare Omachie Golden Eagle * SE58196/2017// Jens Palmqvist

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Puppy(stations wt)  25 Augusti Ellinge Game Fair

Domare: Victoria Stanley(UK), Nichola Reynolds (UK),  Jens Palmquist(NP), Lisa Falck(NP) och Anders Larsson(NP)

Antal hundar:

1:evinnare ANNIEGETYOURGUN LITTLE JAKE * SE58185/2016// Christoffer Johansson 
2:e vinnare Lakelabs // Jennifer Hofsö
3:e vinnare Drumgoose Diawl Bach *SE11285/2017 // Äg:Birgitta Staflund Wiberg F: Helena Bäck

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Novice stake(stations wt)  25 Augusti Ellinge Game Fair

Domare: Victoria Stanley(UK), Nichola Reynolds (UK),  Jens Palmquist(NP), Lisa Falck(NP) och Anders Larsson(NP)

Antal hundar:

1:e vinnare Meadowlark Sneezy * SE23516/2015// Maria Andersson
2:e vinnare Meadowlark Bashful // Monica Ahnfeldt
3:e vinnare Copperbirch Benelli //Jennifer Hofsö

______________________________________________________________________________________________________________________________________

Open stake 19 augusti  Kiplingeberg

Domare: Mark Demaine(UK), Jan Wiberg, Helena Lindström(NP) och Paul Andersson(NP)

Antal startande hundar: 15

CoM SEJ(A)CH Söders Broadwalk * SE15930/2011 //Maria Söder

____________________________________________________________________________________________________________________________________

 Novice stake 18 augusti  Kiplingeberg

 Domare: Mark Demaine(UK), Jan Wiberg, Helena Lindström(NP) och Paul Andersson(NP)

Antal startande hundar:26

1:e vinnare Reedsweeper's Sparrow * SE31831/2016//Ulf Andersson
CoM Meadowlark Pro Patria * SE35819/2015 // Helena Bäck
CoM Reedsweeper's Strawberry * SE25819/2014 // Maria Alm

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Open stake 11 augusti Flen

Domare:  Janice Cunningham(UK) , Joe Maclure(UK), Helena Lindström(NP) och Peter Raneryd(NP)

Antal startande hundar: 22

1:e vinnare Meadowlark Humpty Dumpty * SE10876/2016 //Katarina Ljungquist
2:e vinnare Meadowlark Morton * SE13933/2013 //Tina Örnjäger
3:e vinnare Thorsvi MiltonDuff SE28441/2009 // Anne-Marie Berger
CoM Annaloughan Ace * SE11698/201 // Tina Örnjäger

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Open stake 5 augusti Göteborg

Domare: John Castle(UK),  Brian Paxton(UK), Tomas söderström(NP) och Håkan Rosvall(NP)

Antal startande hundar:18

1:e vinnare Drumgoose Klinkhammer * SE10322/2016// Jan Wiberg
2:e vinnare Searover Pumas Favorit  *SE19837/2011//Anne Runström
3:e vinnare Meadowlark Humpty Dumpty * SE10876/2016//Katarina Ljungquist
4:e vinnare Meadowlark River Fiddich * SE12750/2016//Thomas Elebring
CoM Batmoors Artistic Pink * SE44280/2014// Jan Wiberg
CoM Meadowlark Edzell * Se13930/2013// Håkan Svensson

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Novice stake 4 augusti Göteborg

Domare: John Castle(UK),  Brian Paxton(UK), Tomas söderström(NP) och Håkan Rosvall(NP)

Antal startande hundar: 22

1.e vinnare Castlemans Tonga  *SE41443/2015 //Åsa Davidsson
2.e vinnare Mandylike’s Dancing Queen * SE23951/2014// Susanne Ericsson
3.e vinnare Guldkullens Clyde Ashgill  * SE45938/2014//Marlene Edvinsson
4.e vinnare  Meadowlark Humpty Dumpty * SE10876/2016 //Katarina Ljungquist

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Open stake 22 juli Strängnäs

Domare:  Gaynor Gent(UK) , Jens Palmqvist(NP) ,Sofia Palmqvist(NP) och Helena Lindström(NP)

Antal startande hundar:12

1:e vinnare NordJCH Searover Pims Pirate *SE66656/2010  //Lena Almstedt
2.e vinnare Annaloughan Ace *SE11698/2017 //Tina Örnjäger
3:e  vinnare Söders Broadwalk *SE15930/2011 //Carina Maria Söder
4:e vinnare  SEJ(J)CH Reedsweeper´s Red Devil  *SE37339/2011 //Fredrik Lindström

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Novice stake 21 juli Strängnäs

Domare:  Gaynor Gent(UK) , Jens Palmqvist(NP) ,Sofia Palmqvist(NP) och Tomas Söderström(NP)

Antal startande hundar: 22

1:e vinnare Pilens Hydra *SE41427/2015// Marie Niklasson
2:e vinnare  Reedsweeper's Elderberry *SE25817/2014 // Helena Lindström
3:e vinnare  Stenbury Black Friend *SE31649/2011// Barbro Rydén
4:e vinnare  Drumgoose Rancher *SE15291/2014  //Peter Raneryd
CoM Stenbury Yellow Gadwall  *SE21602/2012//Kristina Råberg
CoM Conover's Prinsessan Tuvstarr *SESE21137/2011 // Kajsa Fagerström

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Novice stake 1 juli Stallarholmen

Domare: David Logan(UK), Ally Kennedy(UK), Tomas Söderström(NP) och Paul Andersson(NP)

Antal startande hundar:23

 1:e vinnare Meadowlark travel the world *SE36639/2016 // Anna Liljeros
2:e vinnare Reedsweepers Sparrow *SE31831/2016 // Ulf Andersson
3:e vinnare Conovers Prinsessan Tuvstarr *SESE21137/2011 // Kajsa Fagerström
4:e vinnare Reedsweepers Raptor *SE59912/2012 //Cecilia Karlstrand
CoM Reedsweepers Elderberry *SE 25817/2014 //Helena Lindström
CoM Meadowlark Pro Patria * SE35819/2015// Helena Bäck

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Open stake 17 juni Småland

Domare: Paula  Cullis(UK), Steve Cullis(UK), Tomas Söderström(NP) och Peter Raneryd(NP)

Antal startande hundar:17

1:e vinnare Batmoors ' Black Isle Ross   *SE58558/2012 //Susanne Nilsson
2:e vinnare Meadowlark River Fiddich  *SE12750/2016//Thomas Elebring 
3:e vinnare Drumgoose Klinkhammer *SE10322/2016//Jan Wiberg
COM Meadowlark Pergite *SE35818/2015// Birgitta Staflund Wiberg

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Novice stake 16 juni Småland

Domare: Paula  Cullis(UK), Steve Cullis(UK), Tomas Söderström(NP) och Peter Raneryd(NP)

Antal startande hundar:27

1:e vinnare Meadowlark Pergite *SE35818/2015// Birgitta Staflund Wiberg
2:e vinnare Susedalens Made of Ice *SE16469/201// Bitte Härnlund
3:e vinnare Meadowlark Ned of the Hill *SE56404/2013//Håkan Rosvall

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Sommarträffen Puppy 3 juni 

Domare: Diana Stevens UK, Mell Brooks UK, Birgitta Staflund-Wiberg SE,  Janne Wiberg SE, Thomas Söderström SE

Antal startande hundar: 18

1.e vinnare  Wijmas Springtime *SE36063/201//Marie Göransson
2.e vinnare   Lakelabs Causing Flow *SE13313/2017 //Jennifer Hofsö
3.e vinnare  Meadowlark Danny Boy *SE23370/2016 //Anne Runström

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Sommarträffen Novice stake 3 juni

Domare: Diana Stevens UK, Mell Brooks UK, Birgitta Staflund-Wiberg SE,  Janne Wiberg SE, Thomas Söderström SE

Antal startande hundar: 30

1.e vinnare  Falloch Hills Aragorn of Skoj *SE40638/2015//Lotta Byström
2.e vinnare  Kopparhults Roffe *SE30932/2011 //Lena Gustafsson
3.e vinnare  Meadowlark Brodie *SE13935/2013 //Andreas During

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Sommarträffen Open stake 3 juni

Domare: Diana Stevens UK, Mell Brooks UK, Birgitta Staflund-Wiberg SE,  Janne Wiberg SE, Thomas Söderström SE

Antal startande hundar:7

1:e vinnare  Streamlights Cayos Mist *SE50402/2012 //Cattis Tillius
2:e vinnare Meadowlark River Fiddich *SE12750/2016//Thomas Elebring
3.e vinnare Meadowlark Edzel  *SE13930/2013//Håkan Svensson

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Sommarträffen lagtävling 2 juni

Domare: Diana Stevens UK, Mell Brooks UK, Birgitta Staflund-Wiberg SE,  Janne Wiberg SE, Thomas Söderström SE

Antal startande hundar: 39st

 1.a Lag: Cattis Tillius med Streamlights Cayos Mist, Håkan Rosvall med Meadowlark Ned on the Hill och Anne Hilde Birkestrand med Ragweeds Annie

2.a Lag: Beda Johansson med Aktiva Golden Tyrconnell,  Ylva Mehlin med Seacroft Damselfly och Jennifer Hofsö med Lakelabs Causing Flow

3.dje Lag: Thomas Elebring med Meadowlark River Fiddich,  Lena Gustafsson med Kopparhults Roffe och Helena Bäck med Drumgoose Diawl Bach

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Novice stake 6 maj Nyköping

Domare: Stewart North (UK), Lee Hartis(UK), Fredrik Lindström(NP) och Helena Lindström(NP)

Antal startande hundar: 20

1:e vinnare  Artemissil Colonel *SE31824/201 //Zara Winkler
2:e vinnare  Raddox Tinuviel *SE25943/2015 //Ann-Marie Ekensten
CoM Searover Copy Dawid *SE25023/2015 //Stina Persson
CoM Conover's Prinsessan Tuvstarr *SE21137/2011 // Kajsa Fagerström

 _______________________________________________________________________________________________________________________________________

Open stake 6 maj 2018 i Falkenberg

 Domare: Wayne Mitchell(UK), Roger Phillips(UK),  Jan Wiberg och Tomas Söderström(NP) 

Antal startande hundar: 12

1:e Vinnare Mandylike´s Zola *SE43223/2012 // Susanne Ericsson
2:e Vinnare Hökhults Afrodite *S23954/2008 //Ingela Grafström
3:e Vinnare Meadowlark River Fiddich *SE127502016 //Thomas Elebring

 ______________________________________________________________________________________________________________________________________

Novice stake 5 maj 2018 i Falkenberg

Domare: Wayne Mitchell(UK), Roger Phillips(UK),  Jan Wiberg och Tomas Söderström(NP) 

Antal startande hundar: 20

1:e Vinnare Fågelfinnarens Hot Ginger *SE29487/2015 // Sylvia Palmborg
2:e Vinnare Drumgoose Connemara *SE10883/2016 //Liselott Fasth
3:e Vinnare Meadowlark Pergite *SE35818/2015 // Birgitta Staflund-Wiberg
4:e Vinnare Batmoor´s Legend Ashe *SE13593/2017  //Britt Sandahl-Gustafsson
CoM  Meadowlark Memento Vivere *SE35818/2015 // Handler Birgitta Staflund-Wiberg
CoM Guldkullens Clyde Ashgill *SE45938/2014 //Marlene K Edvinsson

 ____________________________________________________________________________________________________________________________________

 Open stake 29 april 2018 i Klippan

 Domare:  Tom Boyd(UK), Adam Mair(UK), Sofia Palmqvist(NP) och Jens Palmqvist(NP)

Antal startande hundar: 16

1:a vinnare: Meadowlark Edzell *SE13930/2013 //Håkan Svensson
2:e vinnare: Just Like Black Wasp *SE33313/2008// Rickard Larsson
3:e vinnare: Meadowlark River Fiddich *SE12750/2016//Thomas Elebring
4:e vinnare: Viljestyrkans Timotej *SE21398/2013// Malin Elving

 

 

 ________________________________________________________________________________________________________________________________________

  Novice stake  28 april 2018 i Klippan

Domare:  Tom Boyd(UK), Adam Mair(UK), Sofia Palmqvist(NP) och Jens Palmqvist(NP)

Antal startande hundar: 24

           1:e vinnare: Minnows No Matter What *SE31350/2009//Susanne Arvidsson
                                                                                          2:e vinnare: Stenhöjgårds Extra *SE20544/2016,//Roy Larsson
                                                                                          CoM: Happy Birdshunter's Time After Time *SE44918/2013,//Lisa Falk
                                                                                         CoM: Flatterhaft Licence To Kill,*SE25720/2012// Thomas Elebring
                                                                                         CoM: Justlike Akina *SE24914/2012// Maria Elsa Lundgren

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________

 Novice stake 22 april 2018 i Värmland

Domare: Lisa Harris(UK), Karen Mc Carthy(UK),  Birgitta Stavlund-Wiberg och Lisa Falk(NP) 

Antal startande hundar: 12

1:e Vinnare Batmoors Artistic Pink *SE44280/2015 //Jan Wiberg
2:e Vinnare Stenbury Black Thunder *SE12990/2014 // Gunni Widstrand

 

____________________________________________________________________________________________________________________________________

Open stake Söndag 22 april  2018, Strängnäs 

Domare:  Andrew Slingsby (UK), Keith Bedford(UK) , Peter Raneryd (NP) och Paul Andersson)NP)

Antal startande hundar: 16

1:e vinnare  Söders Broadwalk * SE43743/2009 // Maria Söder
2:e vinnare Annaloughan Ace * SE11698/2017 //Tina Örnjäger
3:e vinnare Lekking After Dopey * SE40856/2010 //Madeleine Flodin
4:e vinnare Broadlaw Ivor * SE53090/2012 //Tomas Söderström
CoM   Streamlight's Cayos Mist * SE50402/2012 //Catarina Tillius

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Novice stake lördag 21 april  2018,  Strängnäs 

Domare:  Andrew Slingsby (UK), Keith Bedford(UK) , Peter Raneryd (NP) och Paul Andersson)NP)

Antal startande hundar: 25

 1:e vinnare Streamlight's Cayos Mist * SE50402/2012 //Catarina Tillius
2:e vinnare Jarailstar Heavenly * SE24525/2014 //Helene Pettersson
3:e vinnare Jaktyrans Gale Werner * SE50402/2012 //Maria Sundberg
4:e vinnare  Levenghyl Walk The Line * KCAR03216203 //Trond Pettersen
CoM Meadowlark Pergite  * SE35818/2015  //Birgitta Staflund Wiberg
CoM  Vindögats Akka * SE52242/2014 //Sara Runesdotter

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Open stake den 8 april 2018 i Knislinge

Domare: Mark Demaine (UK), Lee Hartis (UK), Jan Wiberg och Tomas Söderström (NP)

Antal startande: 13 hundar

1.e vinnare Drumgoose Klinkhammer *SE10322/2016 //Birgitta Staflund Wiberg
2:e vinnare Medowlark Monkfish *SE15761/2014 / /Birgitta Staflund Wiberg
3:e vinnare  Medowlark Morton *SE13933/2013 //Tina Örnjäger
4:e vinnare  Annaloughan Ace  *SE11698/2017 //Tina Örnjäger

 

 ___________________________________________________________________________________________________________________________________

 

  Novice stake  den 7 april 2018 i Knislinge

Domare: Mark Demaine (UK) Lee Hartis (UK) Tomas Söderström (NP) och Jens Palmqvist (NP)

Antal startande: 23 hundar

1.e vinnare Batmoor’s Artistic Mary J Blige *SE49115/2014 //Annika Hector
2:e vinnare Guldkullens Clyde  Achgill *SE45938/2014 //Marlene Edvinsson
3:e vinnare  Meadowlark Humpty Dumpty *SE10876/2016 //Katarina Ljungqvist
4:e vinnare  Castelmans Tonga *SE41443/2015 //Åsa Davidsson
CoM Stenhöjgårds Extra *SE20544/2016 //Roy Larsson
CoM Meadowlark Monkfish *SE15761/2014 //Birgitta Staflund Wiberg
CoM Seariver Bass Q’Exter *SE25767/2013 //Gudrun Anstre’n

 

 _____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Novice stake den 2 april 2018 Mantorp

 

 

Domare: Birgitta Staflund Wiberg, Jan Wiberg, Håkan Rosvall(NP) och Anders Larsson(NP)

Antal startande: 18 hundar

1:e vinnare Meadowlark Ballykinley *S37834/2011 //Katarina Eriksson
2:e vinnare Whispering Oaks Longrunner *SE61280/2012 //AnneCharlotte Bengtsson
3:e vinnare Searover Pegs Riley *SE18538/2015 //Tomas Söderström
CoM Lakedown Dabbler *53172(ssrk) //Anna Liljeros
CoM Viltvårdarens Yago *SE17158/2013 //Rebecka Bernspång