Ändringar av det ursprungliga provprogrammet (Inte domarändringar).

Provet 23-24 augusti utgår

Provet 17-18 augusti ändras.Novice stake är på lördagen, open stake på söndagen

Provet 3-4 augusti Falkenberg utgår

Provet 7-8 september Mantorp utgår

Provet 11 augusti Lilla Träskaten utgår

Provet den 29-30/6 utgår

Proven den 14-15/9, 21-22/9 och 28-29/9 Utgår

 

Provprogram

De flesta Working test, både Novice stake och Open stake, genomförs som walk up eller som drive.  Kombinationen av båda formerna förekommer oftast.

Vid några tillfällen är det stations-working test och då står det i provprogrammet. Vid Stations Working test finns det tre klasser Puppy(upp till 24 månader), Novice och Open.

2019

30-31 mars Working test Skåne, södra (Provet flyttat till Moheda)

Lördag: Novice stake
Söndag:Open stake

Domare: Niels Henrik Hansen (A), Vanessa King (A),  Anders Larsson (NP) och Tomas Söderström (NP)

 

 

6-7 april Working test Knislinge, södra  

Lördag: Novice stake
Söndag:Open stake

Domare: Mark Demaine(A) ,Carole Clark, Sofia Palmqvist (NP) och Anders Larsson(NP)


 

 

13-14 april Working test Lilla träskaten, östra

Lördag: Stations Working test. Puppy, Novice och Open
Söndag: Uttagning till Angelsey Show

Domare Lördag: Paul Toal( A), Roger Phillips(A) , Birgitta Staflund-Wiberg(A) Helena Lindström (NP) och  Tomas Söderström (NP)
Domare Söndag: Paul Toal ( A) och Roger Phillips(A)

 

 

27-28 april Working test Koholma, södra

Lördag: Stations Working test. Puppy, Novice och Open
Söndag: Uttagning till Angelsey Show

Domare Lördag: Roger Phillips(A),  Matt Gould(A),  Anders Larsson (NP) och  Sofia Palmqvist (NP)
Domare Söndag: Roger Phillips(A)och  Matt Gould(A)

 

 

5 maj Working test Åtorp, östra

Open stake

Domare: Ally Kennedy (B panel), David Logan (B panel) , Paul Andersson(NP) och Tomas Söderström(NP)



 

4-5 maj Working test Falkenberg, västra

Lördag: Novice stake
Söndag: Open stake

Domare: Peter Smith (B panel), Thomas Hughes( A),  Anders Larsson (NP) och Håkan Rosvall (NP)



 

11-12 maj Working test Norrköping, östgöta 

Lördag: Novice stake
Söndag: Open stake

Domare: Jan Wiberg (A), Birgitta Staflund Wiberg (A) , Katarina Ljungquist( NP) och Helena Lindström (NP)/Fredrik Lindström(NP)



 

8-9 juni Working test  Sommarträff Moheda, Småland

Lördag: Stations working test
Söndag: Uttagning till Angelsey Show

Domare Lördag: John Birkett (A),  Rob Ainslie(A), Anders Larsson (NP), Håkan Rosvall (NP) och Tomas Söderström (NP)
Domare Söndag: John Birkett(A) och Rob Ainslie(A) 

Anmälningsavgift: 300kr
Sista anmälan: 26 maj 

8 juni  Stations Working test  Sommarträff Moheda, Småland

PM 8-9 juni Working test  Sommarträff Moheda, Småland

 

 

15-16 juni Working test Lidhem, Småland

Lördag: Novice stake
Söndag: Open stake

Domare:  Andrew Slingsby(B), Jan Wiberg(A),Tomas Söderström (NP) och Håkan Rosvall (NP)

 

 

13-14 juli Working test Flen, östra

Lördag: Novice stake
Söndag: Open stake

Domare: Craig Perry(A), Shane Padbury(A), Lisa Falk(NP) och Paul Andersson(NP)

 

 

17-18 augusti Working test Kiplingeberg, Östra

Lördag: Novice stake
Söndag: Open stake

Domare:Jan Wiberg(A), Helena Lindström (NP) Fredrik Lindström(NP) och Thomas Söderström(NP)

 

 

24-25 augusti  Working test Skåne, södra

Lördag: Novice stake
Söndag: Open stake

Domare: Nicola Reynolds(panel B), Victoria Stanley(panel B), Tomas Söderström(NP), Sofia Palmqvist (NP)

 

 

31 augusti-1 september Working test Södertälje, östra

Lördag: Novice stake
Söndag: Open stake

Domare: Diana Stewens(UK), Birgitta Staflund-Wiberg(A), Peter Raneryd(NP), Tina Örnjäger(NP)

Anmälningsavgift: 300kr
Sista anmälan:  18 augusti
För mer info och anmälan, läs under medlemssidorna!