Field Trial Resultat 2019

1 december- All aged stake, Arlanda

Domare: Simon Capstick, Kevin Haynes, Birgitta Staflund-Wiberg och Thomas Söderström

Antal startande hundar: 16

1:e placerad: Reedsweeper's Sparrow * SE31831/2016// Ulf Andersson

30 november- All aged stake, Enköping

Domare: Simon Capstick, Kevin Haynes, Birgitta Staflund-Wiberg och Thomas Söderström

Antal startande hundar: 16

1:e placerad: Reedsweeper's Sparrow * SE31831/2016// Ulf Andersson

2:e placerad: Batmoor's Legend Bliz * SE37691 /2017// Anna Ekström

3:e placerad: Searover Bass Q’Sam * Se25769/2013 // Anna Qvarfort

16-17 november- Swedish Gundog League klubbmästerskap, Ystad

Domare: Paula Cullis(GB), Steve Cullis(GB), Keith Broomfield(GB) och Jason Mayhew(GB)

Antal startande hundar: 27

1:e placerad: Soft Rush Arctic Sofiero SE57185/2016// Robert Mueller

2:e placerad: Meadowlark Victory SE30625/2017// Jan Wiberg

CoM: Castlemans Tonga SE41443/2015 // Åsa Davidsson

CoM: Searover Bass Q´Sam SE25769/2013// Anna Qvarfort

2 november- Novice stake, Trelleborg

Domare: Paul O´Brien, Keith MacNamara, Sofia Palmqvist(NP) och Tina Örnjäger(NP)

Antal startande hundar:16

Inga hundar placerade.

27 oktober -All aged stake , Trelleborg

Domare: Helen Goodwin, Shamanta Shankar, Lisa Falk(NP) och Håkan Rosvall(NP)

Antal startande hundar:16

1:e placerad: Mandylike's Zola * SE43223/2012//Susanne Eriksson

2:e placerad: Mandylike's Dancing Queen * SE23951/2014// Susanne Eriksson

20 oktober- All aged stake, Trelleborg

Domare: Brian Paxton, Euan Heard, Sofia Palmqvist(NP) och Thomas Söderström(NP)

Antal startande hundar:15

1:e placerad: Castlemans Tonga* SE41443/2015//Åsa Davidsson

2:e placerad: Roekull Olgas Wilda* SE42822/2016//Lena Nyman

13 oktober-Novice stake, Enköping

Domare: Jan Wiberg(A), Lisa Falk(NP), Helena Lindström(NP) och Peter Raneryd (NP)

Antal startande hundar:16

1:e placerad: Batmoors Legend Bliz * SE37691 /2017//Anna Ekström

2:e placerad Thorsvi Rock Hill SE33259/2017//Anna Qvarfort

CoM: Reedsweeper's Blueberry SE25815/2014//Marie Elgström Claesson

6 oktober- All aged stake. Stallarholmen

Domare: Matt Gould(A), Diana Stewens(B), Thomas Söderström(NP) och Fredrik Lindström(NP)

Antal startande hundar: 12

1.e placerad: Reedsweeper's Blackcurrant * SE25813/2014//Ingrid Aksnes

2.e placerad: Reedsweeper's Sparrow * SE31831/2016//Ulf Andersson

3.e placerad: Searover Bass Q'Sam * SE25769/2013// Anna Qvarfort

4.e placerad: Vindögats Akka *SE52242/2014// Sara Runesdotter

COM: SEJ(A)CH NOJCH SE JCH Reedsweeper´s Tex Takida * SE17234/2012// Helena Lindström

5 oktober-Novice stake. Enköping

Domare: Matt Gould(A), Diana Stewens(B), Helena Lindström(NP) och Thomas Söderström(NP)

Antal startande hundar: 16

2:e placerad Sea-Croft Ladybird * SE32891/2015//Birgitta Bernadotte

3:e placerad Stenbury Black Rookie* SE31655/2011// Sverker Olausson

4:e placerad Meadowlark Pro Patria * SE35819/2015//Helena Bäck

5 januari–All aged stake, Uppland

Domare: Mark Demaine (UK), Jan Wiberg(A), Peter Raneryd(NP) och Lisa Falck(NP)

Antal startande hundar: 16

CoM: Meadowlark Sneezy * SE23516/2015 //Maria Andersson

19 januari–Novice stake, Skåne

1:e Vinnare Meadowlark Galway Boy * SE23373/2016// Siri Svihus

CoM Meadowlark River Fiddich * SE12750/2016// Thomas Elebring

CoM Annaloughan Ace SE11698/2017 // Tina Örnjäger